Diete: Cokollata ju ndihmon te humbisni peshe.

Posted by & filed under .

Për të gjithë ata që duan ëmbëlsirat, dieta me çokollatë mund të duket si një mirazh. Por kjo lloj diete është me të vërtetë per të humbur peshë. Dieta me çokollatë është e përkryer për ata që ndjehen te trishtuar  dhe duan te konsumojne embelsira. Çokollata, (por mos harroni, ajo duhet të jetë e pastër!) […]

Dieta mesdhetare me 1200 kalori ne dite.

Posted by & filed under .

Dieta mesdhetare me 1200 kalori ne dite ka avantazhin e të kuptuarit të gjitha ushqimet që nuk duhet të mungojne ne një dietë të shëndetshme, por me pak kalori dhe pak yndyrë. Kjo dietë, edhe pse me pak kalori eshte e shëndetshme, ju mund të ktheheni në formë vetëm ne një javë, duke humbur thjesht […]

Si te kemi me pak uri.

Posted by & filed under .

Sipas një studimi të kohëve të fundit nga ana e Universitetit Teknik të Monakos së Bavarisë (Tum) në bashkëpunim me Universitetin e Vjenes, përdorimi i vajit te  ullirit na ben që ne të ndjehemi më pak të uritur dhe në këtë mënyrë pesha e trupit te mbetet konstante. Shumë shpesh ndodh që pasi mbarojme ushqimin, […]

Qendra e ndihmes te hash mire .

Posted by & filed under .

Te hash shendetshem , nuk do te thote te privosh veten nga ushqimet qe ti dashuron ose duke qendruar jorealisht i dobet, por por në lidhje me zhvillimin e mirë-balancuar, marrëdhëniet e kënaqshme me ushqim. Zgjedhjet tuaja ushqimore mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të tilla si sëmundje të zemrës, kanceri, diabeti dhe, si edhe […]

Dieta ne shtatzani.

Posted by & filed under .

Gjatë shtatzënisë çdo grua duhet të ushqehet në mënyrë të shëndetshme për të mbajtur veten dhe në të njëjtën kohë fetusin e formuar në mënyrën më të mirë. Me fjalë me te thjeshta dhe te qarta gruaja shtatzënë duhet të haje në një mënyrë të përshtatshme për nevojat e saj dhe ato të femijes së […]

Gjumi i nevojshëm për të ruajtur peshën ideale!

Posted by & filed under .

Të dobësohesh duke fjetur gjumë! Nëse keni nevojë për një motiv më tepër që të flini mjaftueshëm, një kërkim shkencor i kohëve të fundit ju vjen tani në duart tuaja dhe ju vë përballë fakteve. Duke menduar për peshën tuaj trupore dhe të qenit në formë. Gjatë orëve të gjumit, në trup çlirohen hormone të […]

Si të luftojmë urinë nervore?

Posted by & filed under .

Shpesh herë, pjesa më e madhe e njerëzve, kërkojnë tek ushqimi ngushëllim dhe mbështetje për “të harruar” problemet e përditshme. Ja si të zgjidhim situatën, sipas dietologes Samantha Biale. Uri nervore: kur? Kush vuan nga uria emotive, ha në mënyrë të pakontrrolluar për të mposhtur emocionet (ankthin, inatin, shfrytëzimin, etj) ose situatat evështira  të cilat […]

Dieta: si të largojmë 400 kalori në ditë

Posted by & filed under .

Gjeste të vogla për rezultate të mëdha. Mëso ti largosh kaloritë e tepërta me një dietë të përditshme, dhe në të njejtën kohë, të djegësh të paktën mbi 200 kalori me truke të vogla dhe këshilla të vlefshme sygjeruar për ju nga Andrea Ghiselli, kërkues dhe shef i laboratorit Inran. Dy lëvizje për të arritur […]