10 pije qe ndihmojne ne humbjen e peshes

Posted by & filed under .

Sekreti për të humbur peshë nuk është i bazuar vetëm në atë që ne hamë, por ne duhet t’i kushtojme vëmendje dhe asaj që pime.

Ja nje liste e pijeve për të humbur peshë:

1) Uji. Është e rëndësishme të mbani mend se uji është zgjidhja më e mirë për një humbje peshe të vërtetë. A mendoni se uji i pijshëm nuk është shumë i shijshem? Provoni duke shtuar një fete me pak limon, bli, kastravec apo një fetë me domate për t’i dhënë më shumë shije pa shtuar shumë  kalori.

Pini 8 gota ujë të ftohtë në ditë ,mund t’ju ndihmojë te digjni deri në 200 kalori. Trupi juaj ka për të djegur kalori (yndyrë) për të ngrohur ujin e ftohtë deri sa të arrijë temperaturën e trupit tuaj. Shuma e kalorive (dhe që ju të humbni peshë) do të jetë e rëndësishme me kalimin e kohës.

 

2) Lëng Perimesh.Lëngun e perimeve ne mund të gjejme ne shishe te konservuar, por ju gjithashtu mund ta pergatisni  atë në shtëpi me perime të freskëta. Lëng perimesh është një mënyrë e mire për të konsumuar më shumë fibra  ushqyesve që trupi juaj ka nevojë për të humbur peshë pa humbur shëndetin tuaj. Në qoftë se ju  gjeni një shumëllojshmëri me përmbajtje të ulët natriumi, ky lëng është edhe më mirë.

3) Caj jeshil.

Disa studime kanë treguar se çaji jeshil ndihmon për të stimuluar metabolizmin dhe kështu për të humbur peshë të shpejtë. Përgatitja e çajit të nxehtë apo të ftohtë me pak mjaltë ,për një pije me shije të ëmbël dhe qe nuk përmban sheqer, kjo është e vërtetë edhe për çajin e zi. Të dy cajet janë plot me antioksidantë që mund të ndihmojnë të shpëtojne trupin nga toksinat.

 

4)Kafe e zeze.

Një filxhan kafe të zezë në mëngjes, ose një filxhan kafe të ftohtë në pasdite mund të ndihmojë për të promovuar humbje peshe, duke siguruar një dozë kafeine.

5) Qumësht i skremuar

Qumështi është një burim i shkëlqyer i proteinave,ai permban vitaminë D dhe kalcium, të cilat mund të ndihmojë në ndërtimin e muskujve dhe për të ruajtur eshtra të fortë. Të zgjedhin për të ulur yndyrën qumësht ose qumësht te skremuar (pa yndyrë) për të marrë të gjitha vitaminat pa yndyrë të tepërt. Nëse ju jeni të babëzitur shtoni pak çokollatë , por qumësht çokollatë me përmbajtje të ulët yndyre.

6) Pije energjike

Perime dhe vaji janë të rëndësishme dhe ju mund të bëni një pije që do t’ju japë energji gjatë gjithë ditës pa shume kalori.

Këtu janë përbërësit.:

30 gram spinaq të freskët,

1 kastravec i vogël,

15 gram majdanoz

1 kërcell selino

1 gotë ujë (25 cl)

kripë deti në shije,

3 ose 4 lugë vaj ulliri

piper i kuq

lëng limoni.(gjysme kokrre)

7) Uthulla e molles

Kjo pije ka shije të tmerrshme, por ajo është shumë e dobishme për ata që duan të humbin peshë të shpejtë.Kjo pije nuk ka efekte anësore të rrezikshme.

8) Pjepër me ujë të freskët

Kjo është një kombinim shalqi, ujë, fruta dhe mjaltë  qe shërbehen të freskëta. Kjo është një pije qe humb kalori me freski maksimale

Këtu janë përbërësit e kësaj pijeje te perzier.

600 gram shalqi pafarë, të prerë në copa të

1 gotë ujë (25 cl)

1 lugë gjelle lëng limoni

1 lugë gjelle mjaltë

Akull

Garniturë me trekëndëshat e feta limoni dhe shalqi.

9)Hirrë .

Hirra është një pije që ndihmon për lirimin e hormoneve që reduktojnë oreksin.

10)Ushqime që ndihmojnë për të ulur triglicerine.Duhet te shmangim ushqime me sheqerna të larta qe  kontribuojne  ndjeshëm në rritjen e triglycerides në gjak, këtu janë disa këshilla për të kufizuar sheqerna të thjeshta në dietë.

Zëvendësojeni ujin me lengje të tilla si sode, lëng frutash, çaj i ftohtë, limonadë, etj.

Kufizojeni  ëmbëlsirat, çokollata, candies pelte

Shmangni sheqerin.

Zgjidhni pa sheqer çamçakëz ose nenexhik

Hani  sa me shume fruta.

Zgjidhni gatime dhe ëmbëlsira të tjera qe kane pak sheqer.Duhet permendur se këto ushqime nuk janë pa kalori dhe mund të përmbajnë yndyrna që rrisin nivelet e kolesterolit

Të jenë të vetëdijshëm se ëmbëlsira emërtuar “pa yndyrë” zakonisht përmbajnë sheqer dhe kalori më shumë sesa vlera e shënuar në to.

Ulja e konsumit të akullores, kos të ngrirë, akullore me lëng frutash, etj. të cilat të gjitha përmbajnë shumë sheqer.

Limitoni konsumin tuaj të përditshme të sheqerit, jo më shumë se 8% e kalorive totale në ditë. Ajo është 24 gram për ata që kanë miratuar një dietë e 1600 kalorive në ditë (ose 40 gram për një dietë kalori në ditë 2000)

Limitoni futjen e ushqimeve që përmbajnë vlerat e mëposhtme: glukoze, fruktoze, shurup misri, sheqer prej malti, mjaltë, melasë, shurup misri  me fruktoza të lartë,

Hani më shumë omega-3 (në peshk)

Shmangni ushqime me yndyre te larte

Zgjidhni yndyrna si vaj ulliri ose vaj canola

Zgjidhni kos të thjeshtë .

Zgjidhni fruta të freskëta në vend të lëng frutash.