Dieta mesdhetare me 1200 kalori ne dite.

Posted by & filed under .

Dieta mesdhetare me 1200 kalori ne dite ka avantazhin e të kuptuarit të gjitha ushqimet që nuk duhet të mungojne ne një dietë të shëndetshme, por me pak kalori dhe pak yndyrë. Kjo dietë, edhe pse me pak kalori eshte e shëndetshme, ju mund të ktheheni në formë vetëm ne një javë, duke humbur thjesht disa kg. Pra, ne do të shohim së bashku menynë e përditshme të kësaj diete.

Indikacionet për dietën mesdhetare me 1200 kalori.

Kjo dietë duhet të ndiqet për shtatë ditë, koha e nevojshme që të ktheheni në formë dhe për të humbur peshë: 1200 kalori edhe pse ato janë të pakta, ato ofrojnë ushqyesit e nevojshem për shumicën e njerëzve, veçanërisht për kete shkak dieta përbëhet nga ushqime të shëndetshme, të cilat i plotëson dieta mesdhetare. Gjatë kësaj diete, ne ju rekomandojmë që të pini jo më shumë se tre kafe në ditë dhe të shtoni në mbrëmje para se të shkoni për të fjetur edhe një çaj bimor pa sheqer. Gjithmonë mos harroni të pini shumë ujë, të paktën dy litra në ditë për të ruajtur hidratimin, por ajo gjithashtu bëhet e dobishme për të parandaluar urine. Palestra është shumë e rëndësishme për të mbajtur trupin ne forme, por  thjesht 30 minuta ecje ne një ditë, një kohë e mirë për ata që kurrë nuk marren me sport.

Menuja e përditshme e dietës mesdhetare me 1200 kalori

Për të ndjekur këtë dietë në mënyrë të përsosur, mëngjesi mund të shërbehet me qumesht te skremuar me elb ose kos kos dhe fruta me dy feta buke me miell te pasitur, ose 30 gram biskota të thata. Për drekë një porcion spageti me domate, ullinj dhe kaper, një pjatë me speca të perpunuara te pjekura në skarë vetëm me një lugë çaji me vaj ulliri ekstra të virgjër, një filxhan luleshtrydhe dhe një gotë verë, nëse ju pëlqen. Për darkë një biftek viçi  ose  peshk troftë, merluc dhe peshk shpatë me karrota te perpunuara me vetëm një lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër, i shoqëruar nga një panine dhe te përfundojë një tas me sallatë frutash.